OSTATNIO WSZYSTKO OKREŚLANE JEST MIANEM INTELIGENTNE. SPRAWDZAMY CO Z INTELIGENCJĄ OŚWIETLENIA ORAZ PROPONUJEMY ROZWIĄZANIA

Technologia

inteligentne - korytarz

Nikt już nie kwestionuje oszczędności, wynikających z wymiany technologii żarowej czy fluorescencyjnej na LED. Coraz więcej firm i instytucji szukając oszczędności wymienia tradycyjne świetlówki na lampy LED, uzyskując zmniejszenie wolumenu zużycia energii elektrycznej od 40 do 60%. Rośnie też wydajność – już w 2015r. firma Cree jako pierwsza przełamała barierę 300 lm/W skuteczności świetlnej. Co ważne, producenci „nauczyli” się wytwarzać lampy, które są znacznie bardziej niezawodne, niż te, które można było dostać na rynku 2-3 lata temu. Częściej umieszczają też realne czasy świecenia (~30 000 godzin).

Komfort świetlny

inteligentne - biuro3

Norma 12464-1:2012 zwraca uwagę wykorzystanie światła dziennego oraz tzw. komfort świetlny, którego miarą jest rozkład luminancji. Wadą oświetlenia LED jest także zbyt duża światłość powodująca często efekt olśnienia.  Optymalna światłość dla człowieka wynosi 2000 cd/m² i kiedy przekracza 10 000 cd/m², staje się oślepiająca. Zdarzały się przypadki, w których przebadane przez naukowców diody osiągały ponad 10 000 000 cd/m². Dlatego w wielu produkowanych systemach oświetleniowych diodę o dużej jasności zastępuje się kilkoma diodami o mniejszej mocy.

Praktyka

inteligentne - biuroBiura, urzędy, szkoły – zabrzmi to trywialnie, ale czy i jak świecimy, zależy od ludzi. W większości pomieszczeń w jasne dni nie stosujemy oświetlenia sztucznego. Jest ono całkowicie wyłączone. Z jednej strony to dobrze, bo oszczędzamy, ale np. w klasach szkolnych dzieci, które siedzą pod ścianą – nie przy oknie zamiast 500lx, mają tylko 200lx na blacie. Urzędnicy, siedzący z dala od okien/świetlików ratują się stosując lampy biurkowe. Niestety niektórzy stosują wyłącznie lampy biurkowe. Zakłady produkcyjne, garaże, szpitale, sklepy – w takich miejscach nie mamy większego wpływu na pracę lamp. Najczęściej cały czas świecą w godzinach pracy lub 24h/dobę. W większości miejsc przekraczamy normy, przepłacając za prąd. Jedynie w sklepach możemy się z tym pogodzić, ponieważ bez dobrego światła nie sprzedamy towaru. Żeby zaoszczędzić elektrycy wyłączają co drugą świetlówkę lub lampę.

Po co nam inteligentne oświetlenie?

inteligentne - korytarz

Pracując, nie mamy się przejmować tym, co i jak świeci, tylko skupiać się na wykonywaniu zadań. Najważniejszy jest człowiek i komfort świetlny. Wyobraźmy sobie, że przez osiem godzin pracy, mamy stałe, optymalne światło. Skoro trudno jest to zapewnić włączając i wyłączają lampy, należy człowieka w tym wyręczyć. Stąd do zapewnienia optymalnych warunków pracy stosujemy inteligentne oświetlenie.

Skąd bierze się inteligencja?

inteligentne - biuro1FOKUS Consulting Sp. z o.o. jest Partnerem biznesowym polskiego producenta
innowacyjnych, inteligentnych, autonomicznych opraw oświetleniowych optymalizujących pracę oświetlenia w biurach, halach, czy na parkingach podziemnych. Firma posiada opatentowane, nowoczesne urządzenia, które pozwalają na znaczne większe oszczędności przez optymalizację mocy i czasu pracy opraw w zależności od aktualnych warunków świetlnych.
Niezależnie sterowane i autokalibrujące się lampy z zastosowanymi w nich modułami OptIMo to nowość na skalę światową.

Jak to działa?

inteligentne - moduł_sterującyAUTOMATYCZNE USTAWIANIE NATĘŻENIA ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

Moduł OptIMo umożliwia automatyczne dostosowanie natężenia źródła światła w zależności od jego umiejscowienia i aktualnych warunków świetlnych. Lampy przy oknach nie muszą świecić na 100% swojej wydajności, w ciągu dnia wystarczy 50%, a jeśli dodatkowo jest to słoneczny dzień mogą być ustawione na minimalne 20%. Każda oprawa może być ustawiona indywidualnie, w zależności od potrzeb. W biurze na 500 luxów, na korytarzu na 150, a na podziemnym parkingu na 75 luxów.

SAMOKALIBRACJA
Moduł OptIMo samodzielnie dokona kalibracji, dostosowując się do otoczenia odpowiednio ustawi natężenie źródła oświetlenia. Raz na miesiąc (lub inny ustawiony czas) nastąpi samoczynna kalibracja, sprawdzająca, czy warunki oświetleniowe nie uległy zmianie. Jeżeli Twoje biurko jest białe będziesz potrzebował mniejszego natężenia światła, aby osiągnąć wymagane przepisami 500 luxów niż Twój współpracownik siedzący przy stole czarnym. Dlatego Twoja oprawa ustawi się na 20%, a kolegi na 30% mocy.

USTAWIANE TRYBY PRACY
Moduł OptIMo może być ustawiany w różne tryby pracy w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Poniżej kilka przykładów.

inteligentne - produkty1

Tryb DZIEŃ
Miejsce:
– Biuro (powierzchnia open space)

Założenia:
– Natężenie światła na powierzchni biurka – stała 500 lux
– Światło tylko w miejscach, gdzie są pracownicy (aktywacja ruchem lub przełącznikiem)
– Brak oświetlenia w przestrzeniach niewykorzystanych
– Zmniejszenie natężenia światła do 20% w wypadku braku ruchu przez 60 minut.

Uaktywnianie:
– Pierwsza detekcja ruchu (wejście do biura)
– Włączenie przełącznika oświetlenia

Dezaktywacja:
– Po 60 minutach braku ruchu
– Wyłączenie przełącznika oświetlenia

Tryb NOC (serwis sprzątający)

Miejsce:
– Biuro (powierzchnia open space)

inteligentne - produkty2

Założenia:
– Natężenie światła w miejscu pracy ekipy sprzątającej – stała 300 lux
– Światło włączane tylko w miejscach, gdzie są pracownicy serwisowi (aktywacja ruchem lub przełącznikiem)
– Brak oświetlenia w przestrzeniach niewykorzystanych
– Wyłączenie oświetlenia w wypadku braku ruchu przez 30 minut.
– Możliwość przedłużenia czasu świecenia w obrębie detekcji ruchu np. o 30 minut.

Uaktywnianie:
– Pierwsza detekcja ruchu (wejście do biura)
– Włączenie przełącznika oświetlenia (wydłużenie np. o 30 minut)

Dezaktywacja:
– Po 30 minutach braku wykrycia detekcji ruchu

TRYB DZIEŃ WOLNY (WSPÓŁPRACA Z BMS)
W dni świąteczne lub wolne od pracy oprawy mogą współpracować z zewnętrznymi systemami zarządzającymi budynkiem (np. BMS) oraz systemami alarmowymi, włączając lub wyłączając odpowiednie oprawy i traktując system budynku jako nadrzędny.

Ile można zyskać?

Stosując układy automatyki i programowanie, możemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 70 – 80%. Z tego wynika, że do wymiany technologii, dokładamy dodatkowo 20 – 30% oszczędności! Zwrot z inwestycji w układy sterowania to 1,5 roku! Parkingi podziemne lub zamknięte parkingi naziemne, gdzie konieczne jest stałe oświetlenie do wielkie pole do optymalizacji.

inteligentne - garaż1Dzięki detekcji ruchu światło będzie się rozświetlać tylko tam, gdzie jest potrzebne (dojście do samochodu, trasa jego ruchu, miejsce parkingowe). Stała, minimalna
wartość natężenia światła spowoduje brak efektu zużywania się starszych typów świetlówek przez ich wzbudzanie i wyłączenie, jak również spełni cele bezpieczeństwa i ochrony budynku (kamery CCTV, monitoring). Oferując nasze rozwiązanie proponujemy Państwu oszczędności energii elektrycznej sięgające nawet do 75% w porównaniu z tradycyjnymi oprawami świetlówkowymi.

Ile to kosztuje?

inteligentne - garaż

FOKUS Consulting Sp. z o.o. posiada status dystrybutora, więc przy obliczaniu kosztów konkretnej inwestycji jest możliwość negocjowania rabatów od cen katalogowych.
Prześlij nam swoje założenia, a my wycenimy całą inwestycję oraz obliczymy stopę zwrotu. Dobierzemy też instrumenty, niezbędne do sfinansowania inwestycji. Jesteśmy przygotowani do:

 

  • Przeprowadzenia profesjonalnego audytu oświetlenia, ponieważ wykonaliśmy kilkadziesiąt opracowań, których efektem było pozyskanie funduszy z RPO. Przygotowujemy również dokumentację audytu efektywności energetycznej oraz wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o przyznanie Białych Certyfikatów.
  • Wykonania badania fotometrycznego w celu doboru odpowiedniej liczby opraw o optymalnej charakterystyce.
  • Przygotowania projektu inwestycyjnego, uwzględniającego całkowity czas życia (koszt zakupu i koszty eksploatacji).
  • Dostawy i montażu oraz konfiguracji systemu oświetleniowego.
  • Uzgodnienia obsługi serwisowej z uzgodnionymi czasami reakcji (SLA).

Nasi Klienci mają też możliwość wsparcia oraz wyboru różnych formy finansowania inwestycji:

  • Leasing / kredyt.
  • Finansowanie przez stronę trzecią – ESCO.
  • Partnerstwo Publiczno – Prywatne – PPP.

Prosimy o kontakt: +48 535 880 980 lub +48 22 486-32-84; biuro@fokusconsulting.pl

Dodatkowe informacje:

Audyty oświetlenia

Oświetlenie w Twojej firmie