fbpx ...

Obecnie przedsiębiorstwom szczególnie doskwierają coraz wyższe koszty energii czynnej i dystrybucji, które opłaca się optymalizować. W firmach rośnie moda na instalacje fotowoltaiczne. Czy to tylko moda? Czy warto zdecydować się na montaż paneli pv? Sprawdzamy czy instalacja fotowoltaiczna w Przedsiębiorstwie jest opłacalna?

Instalacja PV

Instalacja PV

Zaprojektuj swój system fotowoltaiczny z FOKUS Consulting

  • masz pomysł/koncepcję budowy systemu fotowoltaicznego? Zrealizuj go z nami;
  • firma doradcza rzetelnie sprawdzi czy montaż instalacji PV ma sens ekonomiczny;
  • zaprojektuje instalację PV i sprawdzi jaki wariant (dach, grunt) jest najbardziej optymalny;
  • przygotuje analizę techniczno- ekonomiczną oraz projekt wykonawczy;
  • załatwi wszystkie niezbędne formalności z zakładem energetycznym;
  • wybuduje instalację pod klucz;
  • jeśli to konieczne, załatwi wszystkie formalności związane z finansowaniem inwestycji;
  • podejmie się monitoringu i rozliczania produkcji, z zastosowaniem niezależnych urządzeń i systemu informatycznego.

Nasi klienci mogą być pewni, że instalacja PV zachowa wysokie parametry użytkowe przez długie lata, nawet przy ekstremalnych warunkach pogodowych. Moduły PV spełniają najbardziej rygorystyczne kryteria wytrzymałości mechanicznej, dwukrotnie przewyższające obowiązujące norm (wytrzymują obciążenie statyczne 8 000 Pa oraz uderzenie kuli gradowej o średnicy 55 mm z prędkością 122 km/h).

Instalacja PV – jakość od FOKUS Consulting

Oprócz solidnych paneli, kluczowym elementem projektów fotowoltaicznych mającym wpływ na sprawność działania zainstalowanej instalacji są inwertery. Trójfazowe, beztransformatorowe inwertery cechują się wysoką sprawnością na poziomie 98%. Zastosowane najnowsze technologie sprawiają, że montaż i uruchomienie, są dziecinnie proste. Szeroki zakres napięcia wejściowego i dwóch trackerów MPP zapewnia maksymalną elastyczność w projektowaniu systemu. Poszczególne parametry urządzeń są dobrane tak aby spełnić wymagania techniczne sieci również w przyszłości. Doskonałe i unikalne rozwiązania w zakresie stelaży (stal, cynk i magnez), sprawia, że przez cały czas życia instalacji można zapomnieć o konserwacji. Fachowy montaż paneli sprawia, że przez większą część zimy nie wymagają one odśnieżania.

Finansowanie inwestycji

To, co otrzymuje Twoja Firma, to instalacja fotowoltaiczna pod klucz. Możemy pomóc sfinansować inwestycję na wiele różnych sposobów: dofinansowanie, np. leasing, kredyt, fundusze EU. Przedsiębiorstwo może odliczyć 23% VATu, Gospodarstwo rolne 25% wartości systemu odlicza od podatku rolnego.

Instalacja fotowoltaiczna – proste Case study

Przykład (wszystkie kwoty netto):
Firma X, przyłączona do sieci ENERGA Operator(OSD), posiada średnie zapotrzebowanie na moc ~85kW (moc zamówiona 100kW) i zużywa rocznie 120MWh na taryfie C21. Za energię czynną płaci i przesył 0,45 zł/kWh. Zbudowana instalacja fotowoltaiczna, ma częściowo pokryć zapotrzebowanie firmy na energię elektryczną oraz obniżyć opłaty dystrybucyjne np. za przesył, moc zamówioną, opłatę jakościową etc. Właściciel zamówił u nas instalację o mocy 39,6kWp na panelach 400kWp, gdzie dla występujących warunków geograficznych, konfiguracji dachu oraz parametrów instalacji wyliczono roczną produkcję energii elektrycznej ok. 39 000 kWh. Dzięki instalacji właściciel mógł bezpiecznie obniżyć moc zamówioną ze 100 na 80 kW (- 20 kW). Zadbaliśmy o właściwą konfigurację falownika w celu wyeliminowania mocy biernej, pojemnościowej.

Policzyliśmy zyski / oszczędności w skali roku:
• zysk z produkcji energii elektrycznej czynnej – 39 000 kWh x 0,32 zł = 12 480zł;
• oszczędności na przesyle – 39 000 kWh x 0,1792 zł = 6988,80zł;
• oszczędności na opłacie jakościowej – 39 000 kWh x 0,0125 zł = 487,5zł;
• oszczędności stałej sieciowej – 20 kW x stała sieciowa 19,12zł x 12 miesięcy = 4588,8zł (oszczędności mogą być mniejsze o kilkaset zł ze względu na podwyższenie stawki o 10% w pierwszym roku – patrz punkt 4.2.7. taryfy dystrybucyjnej);
• oszczędności na opłacie przejściowej 20 kW x opłata przejściowa 1,65zł x 12 miesięcy = 396zł.

Razem w Przedsiębiorstwie zostaje 24 941,10* zł rocznie!

*) Uwzględniając konieczność odsprzedaży nadwyżek produkcji prądu (np. w weekendy) zysk może być nieco mniejszy, ale prosta stopa zwrotu z inwestycji nie powinna być dłuższa niż 7 – 8 lat!

W przypadku finansowania inwestycji w leasingu na 5 lat i z wpłatą 10%, rata wyniesie ~2100zł/m-c, czyli obsługa inwestycji to nie całe 300zł z uwzględnieniem korzyści podatkowych. Po pięciu latach spłaty w firmie na czysto zostaje ponad 1900zł/m-c. Bilans może być jeszcze lepszy jeśli w kolejnych latach cena prądu poszybuje powyżej 400zł/MWh, co w kontekście prowadzonej przez EU polityki energetycznej jest bardzo prawdopodobne.

Instalacja fotowoltaiczna – jak zamówić?

Masz pytania? Zadzwoń:
tel. 535 880 980

Tu znajdziesz dodatkowe informacje kontaktowe KLIK
Zapraszamy na nasz fanpage
M.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.