fbpx ...
led - LED_e27_7w

Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy…

Żarówki LED próbują naśladować wygląd tych tradycyjnych i kompaktowych. Szczerze mówiąc przy swoich „pradziadkach” nie wyglądają zbyt dobrze i jeszcze gorzej świecą. Dlaczego tak jest?

Problemem jest odprowadzanie ciepła, bo na małej powierzchni upakowanych jest nawet kilkadziesiąt diod! Prawie połowa obudowy to… radiator, odprowadzający nadmiar ciepła. Efekt jest taki, że świeci tylko połowa żarówki.

led typy_zarowek_led

Tradycyjne żarówki LED

Jak widać trudno jest poprawić coś, co jest bliskie ideału, a takim jest tradycyjny kształt kuli i świeczki. Na szczęście postęp technologiczny sprawił, że teraz jest to możliwe. Technologia znacznie poprawiła skuteczność diod LED – ilość światła (Lumenów) z mocy diody (Watta). To pozwala wrócić do wypracowywanych przez lata standardów, czyli… szklanej bańki i metalowej obsadki z odpowiednim gwintem.

Nowoczesne żarówki LED Filament

Wszystko sprawia, że nie musisz iść na kompromis i masz to, czego oczekujesz – identyczny wygląd i niskie zużycie prądu. Tradycyjna obudowa i układ diod sprawia, że nikt nie jest w stanie odróżnić żarówki LEDowej od tradycyjnej.

led - żyrandol

Paradoksalnie miarą nowoczesnej żarówki LED jest jej tradycyjny wygląd oraz możliwie najwyższa wydajność. Obecnie, nowoczesne żarówki LED Filament mają kąt świecenia 360 stopni i przy tradycyjnym kształcie potrafią „wyciągnąć” 75 Lumenów z Wata.

led - żarówka_led_e14

Producenci oferują barwę ciepłą (3000K), nadającą się do domów, restauracji, kościołów, hoteli oraz barwę naturalną (4000K) sprawdzającą się w biurach, korytarzach, podświetleniach reklam, numerów budynków etc.

Niewątpliwą zaletą jest nie tylko brak konieczności wymiany opraw, ale przede wszystkim ośmiokrotnie niższe zużycie prądu i nieporównywalnie większa żywotność, dochodząca do 50 000 godzin. Co ważne producenci dają na nie minimum dwa lata gwarancji.

To wszystko musi kosztować. Żarówka LED E27 w tradycyjnej, szklanej obudowie (nowość na rynku), kosztuje średnio 15-20% więcej niż żarówki LED starszego typu. Dla przykładu, żarówka LED o mocy 7W (odpowiednik 60W) kosztuje okołu 28-29zł brutto za sztukę.

Żarówki LED E14 w kształcie świeczki można kupić już za 18-19zł brutto za sztukę. Warto sobie zadać pytanie czy wymiana tradycyjnych żarówek ma sens?

Opłacalność wymiany

Argumenty przeciw wymianie tradycyjnych żarówek na ich szklane odpowiedniki LED:

  • ośmiokrotnie wyższa cena,
  • gorsze oddawanie barw.

Argumenty za wymianą na LED w szklanej obudowie:

  • ośmiokrotnie niższe zużycie prądu,
  • gwarancja minimum 24 miesiące,
  • 50 000 godzin pracy,
  • możliwość doboru barwy emitowanego światła,
  • brak migotania – przewaga nad świetlówką kompaktową,
  • kąt świecenia 360 stopni, nieosiągalny przez starsze modele żarówek LED,
  • estetyczny wygląd – praktycznie nie do odróżnienia

Opłacalność wymiany na przykładzie żyrandola z 6 żarówkami E14 Filament (świeczka)

Parametr żarówki tradycyjne 30 W nowoczesne żarówki LED 4W
 Ilość żarówek  6 6
 Moc żyrandola  180W  24W
 Roczne zużycie prądu  262,80kWh  35,04kWh
 Roczny koszt  170,82zł  22,78zł

 

Zwrot prosty z inwestycji następuje już po 9 miesiącach, przy założeniu, że żyrandol świeci średnio 4 godziny dziennie, a cena 1kWh wraz z przesyłem to 0,65zł. Miło jest też pomyśleć, że roczna redukcja CO2 to aż 227,76kg.

Zapraszamy na zakupy: WWW.SOLARTRADE.PL
Zamówienia: zamowienia@maglife.pl
Infolinia: 22 486-32-98

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.