Plusy i zalety

1. Po pierwsze stosowanie technologii LED gwarantuje zmniejszone zużycie energii.

Podczas generowania światła, diody LED wytwarzają znacznie mniej ciepła niż inne technologie oświetleniowe. Przez to LEDy mają najlepszy współczynnik ilość światła / Wat mocy. Sprawia to, że jest to najbardziej skuteczna metoda wytwarzania światła, lepsza niż np. metoda próżniowa stosowana w tradycyjnych żarówkach (około 85%) i bardziej wydajna (o min 5%) niż technologia CFL (świetlówki) – w dodatku przy znacznie mniejszej emisji CO2. Mało kto zdaje sobie sprawę, że mniejsze grzanie to mniejszy wydatek na klimatyzację. Ok, w zimie mamy dodatkowy grzejnik, ale kto montuje grzejnik pod sufitem?

2. Po drugie – czas pracy.

Źródło LED możemy swobodnie używać bez konieczności wymiany przez min 6 lat ciągłej pracy! Oznacza to, że źródła półprzewodnikowe są o wiele bardziej stabilne niż pozostałe np. świetlówki i nie generują mocy biernej. Różnica w „czasie życia” jest zaskakująca. Typowa żarówka jest w stanie pracować około 750 godzin, natomiast dobrej jakości żarówki LED minimum 50.000 godzin. [Źródło: Solartrade].

3. Po trzecie poprawa parametrów i estetyka.

Często w firmach, na ulicach, w budynkach użyteczności publicznej można spotkać stare zabrudzone oprawy. Plafony i oprawy LED mogą być bardziej płaskie, a niektóre szczelne bądź wręcz hermetyczne, co zdecydowanie zmniejsza częstotliwość czyszczenia czy konserwacji. Klienci mogą przebierać w różnych wariantach – strumień światła, barwa świecenia, moc źródła typ standard lub premium. Za niewygórowaną cenę możemy zamontować źródło światła, które zdecydowanie lepiej oświetli nam halę garażową, miejsce pracy, sklep czy podwórze.

Nowoczesne, swobodnie projektowane oprawy cieszą różnorodnością i jakością wykonania. Ze względu na swoje walory można je stosować praktycznie wszędzie. Producenci często są skłonni wykonać lampę na konkretne zamówienie, wychodząc na przeciw oczekiwaniom Klienta.

Wszystko brzmi idealnie, więc czy nie wszyscy powinniśmy wymieć oświetlenie w domu, firmie, ogrodzie? Czy nie ma w tym jakiegoś ukrytego haczyka, tekstu pisanego małym drukiem u dołu strony?

Nie talki wilk straszny

Otóż jeszcze niedawno przed zakupem LED-ów odstraszały wysokie ceny. Wyposażenie całego mieszkania lub firmy, to był koszt rzędu kilkuset a nawet kilkuset tysięcy złotych. Zasadnym więc staje się pytanie czy i kiedy taki zakup ma szansę się zwrócić?

Dni kiedy żarówki LED kosztowały 100 złotych i więcej już minęły. Wzrost popytu, optymalizacja procesów produkcyjnych oraz zastosowanie nowych materiałów, nawet kilkukrotnie obniżyły koszty. Dodatkowo rabaty firmowe i narzędzia marketingu sprawiły że trwałe źródło LED o doskonałych parametrach technicznych można nabyć już za kilkanaście złotych [źródło: Solartrade].

Oczywiście ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić zależy w dużym stopniu od przestrzeni którą mamy zamiar oświetlić oraz czasu świecenia. Warto skorzystać z porad specjalistów, którzy są w stanie dobrać źródła światła odpowiednie do potrzeb, czyli precyzyjnie dobrać zamienniki.

To tego będziemy potrzebowali audytu / wizji lokalnej. Specjalista jest w stanie spisać wszystkie źródła, określić ich charakter moc oraz dobrać zamienniki. Często, aby pokazać Klientowi jak oświetlenie będzie działać po wymianie robi się tak zwana fotometrię, czyli symulację komputerową, dzięki której Klient widzi jak będzie rozkładał się strumień światła. Dzięki temu można lepiej dobrać oprawy, a nawet zmniejszyć ich liczbę. Warto też zamontować źródła na próbę, aby jeszcze przed zakupem, na własne oczy, ocenić jak świeci obecne źródło, konkurencja i źródło LED oferowane przez dystrybutora.

Dodatkową korzyścią z audytu są konkretne rekomendacje dotyczące ew. zmiany sprzedawcy prądu, redukcji mocy biernej czy dopasowania taryfy oraz tzw. mocy zamówionej.

Najważniejszym elementem audytu jest analiza opłacalności inwestycji, w której określa się koszt inwestycji i czas zwrotu. Do tego niezbędna jest informacja o cenach energii czynnej i przesyłu. Brak środków na inwestycje nie jest problemem, gdyż przedsiębiorcy mogą skorzystać z licznych programów wsparcia od nisko oprocentowanych kredytów po programy dzierżawy oświetlenia do momentu zwrotu.

Zadzwoń, zapytaj

tel. 535 880 980 lub napisz: biuro@fokusconsulting.pl