Fotowoltaika, jako sposób produkcji energii elektrycznej na potrzeby firmy

Optymalnym rozwiązaniem dla Przedsiębiorstw jest sytuacja, w której 100% wyprodukowanej energii idzie na jego potrzeby. W instalacjach on  grid podczas pracy zakładu, prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną zaspokaja potrzeby wszystkich lub części urządzeń elektrycznych w jego obiektach. Ogranicza to pobór energii od dystrybutora, co w zależności od mocy instalacji może prowadzić do znacznego obniżenia rachunków za prąd.

Sprzedaż nadwyżek energii

W dni wolne od pracy, generowane są nadwyżki. Energia elektryczna „magazynowana” jest w sieci operatora systemu dystrybucyjnego. Energia elektryczna sprzedawana jest do zakładu energetycznego, który jest zobowiązany odkupić nadwyżki. Czy Fotowoltaika w tym przypadku stanowi  zysk dla przedsiębiorstwa?

Z dniem 1 Lipca 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy OZE, wprowadzająca system opustów, ale niestety wyłącznie dla Prosumentów, którymi są osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. System opustów polega na bezgotówkowym rozliczeniu z zakładem energetycznym energii zużytej i wyprodukowanej w mikroinstalacji. W praktyce wygląda to tak, że  przez pierwszy rok produkujemy energię elektryczną, która np. w 30% jest zużywana na bieżąco. Nadwyżki są oddawane do sieci i zliczane przez licznik. Po roku właściciel instalacji nabywa prawo do wprowadzonej do sieci energii z opustem. Ustawa gwarantuje 15 lat funkcjonowania tego systemu rozliczenia.

Wskaźnik opustów zależy od mocy mikroinstalacji u wynosi 1:08 dla instalacji o mocy do 10 kWp i 1:07 dla instalacji w przedziale mocy 10 kWp – 40 kWp. Oznacza to w praktyce, że nadwyżka energii produkowana w lecie lub w ciągu dnia i nieskonsumowana od razu może zostać przez prosumenta, posiadającego mikroinstalację o mocy do 10 kWp odebrana w nocy lub w zimie z rabatem 80%, zaś w wyższym przedziale z rabatem 70%. W związku z tym optymalna moc instalacji fotowoltaicznej to max 120-130% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Niestety firmy z nadprodukcji energii elektrycznej rozliczane są inaczej. Wartość odsprzedawanej do zakładu energetycznego energii elektrycznej wynosi około 165,11 zł/MWh. Jest to średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale ogłaszana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W IV kwartale 2017 roku to właśnie 161,11 zł/MWh (link). Na szczęście wyprodukowana energia nie podlega obowiązkowi płacenia akcyzy. Stąd potwierdza się wcześniej zaprezentowana teza, że w obecnnym stanie prawnym nie opłaca się produkować przedsiębiorcy nadwyżek, ponieważ kupuje energię elektryczną z dystrybucją dajmy na to za 500zł/MWh, a odsprzedaje za ~160 – 170zł/MWh. Jak widać ambitni przedsiębiorcy, którzy chcieliby zarabiać na produkcji energii elektrycznej, budując farmy PV, niestety muszą poczekać do zmiany przepisów.

Fotowoltaika – bilans

Na szczęście Przedsiębiorcy produkujący prąd na własne potrzeby oszczędzają nie tylko na odsprzedaży i zużyciu wyprodukowanej energii, ponieważ instalacja PV podlega amortyzacji wynoszącej 10 % w skali roku oraz odpisowi podatku VAT. Przykład: jeśli firma kupiła instalację za 200 000 zł brutto, to tylko na VAT i amortyzacji oszczędza łącznie 66 000 zł.

Dodatkowy przykład wyliczenia korzyści, wynikających z produkcji energii elektrycznej na potrzeby własnej firmy, podaliśmy na naszej stronie produktowej FOTOWOLTAIKA

Projektowane zmiany w Ustawie:

Założenia kolejnej nowelizacji Ustawy o OZE


2 Komentarze

Domy Szeregowe Warszawa · 28/08/2018 o 12:12

Fotowoltaika jest coraz popularniejsza. Dobrze, że ludzie zaczynają coraz częściej myśleć o środowisku i oszczędnościach 🙂

Tani prąd · 29/08/2018 o 08:16

Połączenie fotowoltaiki oraz zmiana sprzedawcy prądu to może być ciekawy sposób na oszczędzanie na energii elektrycznej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *